Zielone Świątki 28 maja 2023 r.

 

 1. Dziś doroczna uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jutro drugi dzień uroczystości - święto Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła - msze święte godzina 7.00, 9.00 i z racji dnia pracy godzina 18.00.
 2. Zgodnie z Planem naszych parafialnych uroczystości w 2023 r., dziś świętujemy uroczysty roczek dzieci ochrzczonych w 2022 r. Uroczysta msza święta z udziałem dzieci, rodziców, chrzestnych, rodzin, o godzinie 12.00. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji dzieci i ich rodzin.
 3. W najbliższą środę ostatnie nabożeństwo majowe.
 4. W czwartek rozpoczynamy miesiąc czerwiec. Nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Jezusowego w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godzinie 17.30, w związku z czym przez miesiąc czerwiec nie będzie prywatnej adoracji, która jest od poniedziałku do piątku od godziny 17.30 do 18.00.

W soboty nabożeństwo czerwcowe według następującego grafiku:

 • 3 czerwca godzina 17.30;
 • 10 czerwca godzina 16.30;
 • 17 czerwca godzina 16.30;
 • 24 czerwca po mszy świętej o godzinie 18.00.

W niedziele i święta nabożeństwa czerwcowe o godzinie 16.30.

Wniebowstąpienie Pańskie – 21 maja 2023 r.

 1. Zaproszenie Biskupa Płockiego do udziału w II Diecezjalnym Święcie Rodziny oraz XI Marszu dla Życia i Rodziny w Płocku

Kochani Diecezjanie!

W czasie naszego wędrowania ścieżkami wiary potrzebujemy chwil wspólnego świętowania i wyrażania radości z życia w naszych domach i rodzinach. „Ewangelia rodziny – jak napisał papież Franciszek – jest radością, która napełnia serce i całe życie” (por. Amoris laetitia, nr 200).

W takim duchu zapraszam serdecznie wszystkich Was, a szczególnie rodziny, dzieci i młodzież do przybycia do Płocka 28 maja br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tego dnia pod hasłem „Czas na rodzinę” odbędzie się II Diecezjalne Święto Rodziny. Nasze świętowanie rozpoczniemy od Mszy św. o godz. 11.30 w Bazylice Katedralnej, podczas której przed relikwiami św. Zygmunta, patrona tego roku, otrzymamy specjalne papieskie błogosławieństwo. Następnie utworzymy XI Marsz dla Życia i Rodziny i przejdziemy do ogrodu Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, gdzie w czasie festynu wyrazimy wdzięczność za dar miłości Bożej i ludzkiej. Zaproszenia pisemne ze szczegółami zostały przekazane do każdej parafii naszej diecezji. Liczę na obecność wielu z Was w Grodzie Krzywoustego, by wspomnieć także nasze drogie mamy i wszystkie dzieci w dniach, w których obchodzą swoje święta.

Drugie wydarzenie, na które równie serdecznie zapraszam dzieci, rodziców i dziadków, będzie miało miejsce w Płocku 31 maja br., w środę, o godz. 17.00. W przededniu Dnia Dziecka spotkamy się najpierw na modlitwie w Bazylice Katedralnej, a następnie w ogrodzie przy moim domu będzie okazja do integracji i zabaw.

Wszystkich moich Diecezjan otaczam modlitwą i pasterskim błogosławieństwem przez wstawiennictwo Królowej rodzin. Niech Zmartwychwstały nas wszystkich prowadzi!

Płock, dnia 21 maja 2023 r.
W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

† Szymon Stułkowski 
Biskup Płocki        

 1. Zgodnie z naszym Planem uroczystości parafialnych na 2023 r. dziś na mszy świętej o godzinie 12.00 będziemy przeżywać zbiorowy jubileusz Małżeństw obchodzących 25-tą rocznicę ślubu. Serdecznie zapraszam Jubilatów i ich rodziny na tę szczególną mszę świętą.
 2. Również dziś, po mszy świętej o godzinie 12.00, koncert muzyczny w którym zagrają trzy połączone orkiestry: Gminna Orkiestra Dęta ze Słupna, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gozdowa i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Goleszyna, pod batutą Edwarda Wielgóckiego. Zapraszam serdecznie.
 3. Nabożeństwa majowe w naszym kościele przez cały miesiąc maj, od poniedziałku do soboty o godzinie 17.30. W każdą niedzielę i święta o godzinie 16.30.
 4. Spotkania dla dzieci przed pierwszą spowiedzią i komunią świętą, w tym tygodniu:
 • poniedziałek 22 maja godzina 19.00 dla dzieci które będą przystępować do pierwszej komunii świętej w albach;
 • wtorek 23 maja godzina 19.00 – dla dzieci które będą przystępować do pierwszej komunii świętej w strojach tradycyjnych;
 • środa 24 maja godzina 19.00 dla dzieci które będą przystępować do pierwszej komunii świętej w albach;
 • czwartek 25 maja godzina 19.00 – dla dzieci które będą przystępować do pierwszej komunii świętej w strojach tradycyjnych.

VI niedziela wielkanocna – 14 maja 2023 r.

 1. Nabożeństwa majowe w naszym kościele przez cały miesiąc maj, od poniedziałku do piątku o godzinie 17.30. W soboty według następującego grafiku:
 • 20 maja godzina 17.30;
 • 27 maja godzina 17.30.

W każdą niedzielę i święta o godzinie 16.30.

 1. Spotkania organizacyjne przed pierwszą spowiedzią i komunią świętą:
 • wtorek 16 maja godzina 19.00 dla dzieci w albach;
 • czwartek 18 maja godzina 19.00 dla dzieci w strojach tradycyjnych.
 1. Spotkania dla dzieci klas czwartych przed uroczystym odnowieniem przyrzeczeń chrztu świętego:
 • poniedziałek 15 maja godzina 19.00 dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej w Płocku – Borowiczkach,
 • piątek 19 maja godzina 19.00 dla dzieci uczęszczających do szkół poza terenem parafii.
 1. W najbliższą sobotę o godzinie 10.00 spotkanie dla ministrantów.

V niedziela wielkanocna – 7 maja 2023 r.

 1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca maja. Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i procesja eucharystyczna. Zapraszam asystę procesyjną wraz z dziewczynkami po pierwszej komunii świętej do sypania płatkami kwiatów. Przy tej okazji dziękuję za przynoszone płatki kwiatków.
 2. W najbliższą sobotę - 13 maja – święto Matki Bożej Fatimskiej. Rozpoczynamy nabożeństwa fatimskie, które będą 13 dnia każdego miesiąca i zakończą się 13 października. Porządek najbliższego nabożeństwa jest następujący:
 • różaniec,
 • nabożeństwo majowe,
 • procesja z figurą Matki Bożej wokół kościoła, ze śpiewem pieśni Z dalekiej Fatimy.

Początek nabożeństwa o godzinie 17.00.

 1. Nabożeństwa majowe w naszym kościele przez cały miesiąc maj, od poniedziałku do piątku o godzinie 17.30. W soboty według następującego grafiku:
 • 13 maja połączone z pierwszym nabożeństwem fatimskim, które będzie o godzinie 17.00;
 • 20 maja godzina 17.30;
 • 27 maja godzina 17.30.

W każdą niedzielę i święta o godzinie 16.30.

Gorąco zachęcam do nabożeństw majowych przy krzyżach i figurach przydrożnych.

Pięknym świadectwem wiary poszczególnych rodzin byłoby nabożeństwo majowe rodzin w domach rodzinnych, w ramach wieczorowej modlitwy.

IV niedziela wielkanocna – 30 kwietnia 2023 r.

 1. ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚCI ZYGMUNTOWSKIE

      Drodzy Płocczanie!

W dniu 2 maja obchodzimy w Płocku uroczystość św. Zygmunta, Króla i Męczennika. Św. Zygmunt zmarł śmiercią męczeńską 1 maja 523 roku. W tym roku przypada więc 1500. rocznica jego narodzin dla nieba.

Relikwie św. Zygmunta zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku i od tamtego czasu stał się on głównym patronem Płocka i naszym orędownikiem przed Bogiem. Jest także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej. 

Tegoroczne Uroczystości Zygmuntowskie podobnie, jak w latach ubiegłych – pragniemy połączyć z obchodami ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Będziemy je przeżywać w płockiej bazylice katedralnej 3 maja 2023 r.. Główna Msza Święta w kościele katedralnym zostanie odprawiona w tym dniu o godzinie 10.00. Natomiast w przededniu, 2 maja, o godzinie 17.00, w bazylice katedralnej będą sprawowane uroczyste Nieszpory Zygmuntowskie.

Serdecznie zapraszam wszystkich Was, Siostry i Bracia, do wzięcia udziału w tych obchodach. Zaproszenie to kieruję do kapłanów sprawujących swą posługę i mieszkających w Płocku, sióstr zakonnych i osób życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich płockich parafii. Niech nas zgromadzi i zjednoczy żarliwa modlitwa w intencji Kościoła, Ojczyzny, naszej diecezji, naszego miasta i nas samych.

Płock, dnia 20 kwietnia 2023 r.

                                                                        † Mirosław Milewski

Prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej

 1. Dziś o godzinie 16.30 w domu parafialnym, spotkanie dla Przewodniczących Kół Różańcowych.
 2. Dziś ostatnia niedziela miesiąca kwietnia. Na mszy świętej dziękczynno-błagalnej o godzinie 18.30, będzie można złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji. Zachęcam do podejmowania tego dzieła.

Dodatkowe informacje