IV niedziela wielkanocna – 30 kwietnia 2023 r.

1. ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚCI ZYGMUNTOWSKIE

Drodzy Płocczanie!

W dniu 2 maja obchodzimy w Płocku uroczystość św. Zygmunta, Króla i Męczennika. Św. Zygmunt zmarł śmiercią męczeńską 1 maja 523 roku. W tym roku przypada więc 1500. rocznica jego narodzin dla nieba.

Relikwie św. Zygmunta zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku i od tamtego czasu stał się on głównym patronem Płocka i naszym orędownikiem przed Bogiem. Jest także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

Tegoroczne Uroczystości Zygmuntowskie podobnie, jak w latach ubiegłych – pragniemy połączyć z obchodami ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Będziemy je przeżywać w płockiej bazylice katedralnej 3 maja 2023 r.. Główna Msza Święta w kościele katedralnym zostanie odprawiona w tym dniu o godzinie 10.00. Natomiast w przededniu, 2 maja, o godzinie 17.00, w bazylice katedralnej będą sprawowane uroczyste Nieszpory Zygmuntowskie.

Serdecznie zapraszam wszystkich Was, Siostry i Bracia, do wzięcia udziału w tych obchodach. Zaproszenie to kieruję do kapłanów sprawujących swą posługę i mieszkających w Płocku, sióstr zakonnych i osób życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich płockich parafii. Niech nas zgromadzi i zjednoczy żarliwa modlitwa w intencji Kościoła, Ojczyzny, naszej diecezji, naszego miasta i nas samych.

Płock, dnia 20 kwietnia 2023 r.

† Mirosław Milewski

Prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej

1. Dziś o godzinie 16.30 w domu parafialnym, spotkanie dla Przewodniczących Kół Różańcowych.
  2. Dziś ostatnia niedziela miesiąca kwietnia. Na mszy świętej dziękczynno-błagalnej o godzinie 18.30, będzie można złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji. Zachęcam do podejmowania tego dzieła.
  3. Jutro 1 maja – uroczystość św. Józefa Robotnika. Msze święte 7.00, 9.00 i 17.00.

Rozpoczynamy jednocześnie miesiąc maj - czas szczególnej modlitwy, kiedy nasze sprawy powierzamy Maryi. Nabożeństwa majowe w naszym kościele przez cały miesiąc maj, od poniedziałku do piątku o godzinie 17.30. W soboty według następującego grafiku:

• 6 maja godzina 17.30;
  • 13 maja połączone z pierwszym nabożeństwem fatimskim, które będzie o godzinie 17.00;
  • 20 maja godzina 17.30;
  • 27 maja godzina 17.30.

W każdą niedzielę i święta o godzinie 16.30.

Gorąco zachęcam do nabożeństw majowych przy krzyżach i figurach przydrożnych.

Pięknym świadectwem wiary poszczególnych rodzin byłoby nabożeństwo majowe rodzin w domach rodzinnych, w ramach wieczorowej modlitwy.

1. Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy oczyścili i przybrali figury i krzyże przydrożne. Wyrażam nadzieję, że tam gdzie tego dotychczas nie uczyniono, zostanie to wykonane w najbliższych dniach.
  2. Najbliższa środa - 3 maja - to uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Msze święte o godzinie 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 17.00. Nie ma mszy świętej o godzinie 18.30, która jest tylko w niedziele.

Na godzinę 12.00 zapraszam wszystkich maturzystów wraz z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami i pradziadkami, na wspólną modlitwę przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych.

1. W najbliższy czwartek - 4 maja - przypada uroczystość Świętego Floriana, patrona Strażaków. Przy tej okazji składam serdeczne Bóg zapłać w imieniu całej rodziny parafialnej za zaangażowanie Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnych w nasze uroczystości parafialne i jednocześnie życzę, aby nadal wszystkie Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych rozwijały się prężnie.
  2.  W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca maja:
  1. pierwszy czwartek - z racji nabożeństwa majowego nie będzie oddzielnej adoracji;
  2. spowiedź pierwszopiątkowa od godziny 16.00 do 18.00. Adoracja w ciszy od 17.00 do 17.30. Nabożeństwo pierwszopiątkowe po nabożeństwie majowym, które będzie o godzinie 17.30.
  3. Nabożeństwo pierwszosobotnie połączone z nabożeństwem majowym, które będzie po mszy świętej o godzinie 17.30.
  1. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca maja. Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i procesja eucharystyczna. Zapraszam asystę procesyjną wraz z dziewczynkami po pierwszej komunii świętej do sypania płatkami kwiatów. Przy tej okazji dziękuję za przynoszone płatki kwiatków.
  2.  Trwa wizyta duszpasterska. Plan na najbliższy tydzień - ostatnie dwa dni kolędy.

Czwartek 4 maja 2023 r.

Od godziny 16.00 ulica Pocztowa 13, 11, 9 – jeden Ksiądz. Po zakończeniu od około godziny 17.30 ulica Nowa – ten sam Ksiądz.

Sobota 6 maja 2023 r.

Od godziny 9.00 Gulczewo Działki i Ogród Sadowniczy – jeden Ksiądz.

Pragnę bardzo serdeczne podziękować za dotychczasowe miłe, kolędowe spotkania oraz za składane ofiary kolędowe, a także dodatkowe ofiary na prowadzone prace. Dziękuję również za punktualny przyjazd pojazdami przed rozpoczęciem kolędy oraz w razie potrzeby transport pomiędzy poszczególnymi domami, a także odwiezienie nas po zakończeniu kolędy.

Jeśli dzieci i młodzież będą w szkole, proszę o pozostawienie zeszytów od religii. Zwyczajem lat ubiegłych, na 10 minut przed rozpoczęciem wizyty duszpasterskiej, prosimy o pojazdy. Pan Piotr roznosi wodę święconą, kredę i kadzidło. Ofiary składane przy tej okazji Panu Piotrowi są jedną z form naszej wdzięczności za prace wykonywane przez niego w kościele i przy kościele.

1. Informuję, że kancelaria parafialna do przyszłej niedzieli będzie czynna w dni powszednie tylko od godziny 7.30 do 8.00. Wyjątkowo pilne sprawy, w tym sprawy pogrzebowe możemy załatwić przez telefon, numer tel. 606 246 692, podany również na parafialnej stronie internetowej.
  2.  Czasopisma religijne możemy nabywać w zakrystii kościoła.
  3.  Już zwyczajowo, my duszpasterze, wszystkim Parafianom oraz uczestniczącym w tej mszy świętej Gościom, którzy dziś czy też w tygodniu który rozpoczęliśmy obchodzą czy też będą obchodzić imieniny, urodziny czy też inne uroczystości, składamy najserdeczniejsze życzenia.